Kritinės IT infrastruktūros valdomos paslaugos

Teikiame kritinės IT infrastruktūros kūrimo, plėtros ir valdymo paslaugas. Užtikriname, kad kliento infrastruktūra būtų naudojama saugiai, našiai ir efektyviai.

Plačiau

Sprendimai pokyčiams

Kuriame IT sprendimus, jungiančius Jūsų organizacijai aktualias skaitmeninės transformacijos sritis.

Plačiau

Aplikacijos organizacijoms

Organizacijos spartesnei veiklai siūlome aplikacijas, kurios automatizuoja pasikartojančius procesus.

Plačiau

Superkompiuterių skaičiavimai padeda pasirengti ir apokaliptiniams klimato kaitos scenarijams

Įžvalgos
2024 / 03 / 06
4 Min. skaitymo

Jei Golfo srovė sušils 1°C, kiek daugiau lietaus iškris konkrečiose teritorijose ir kiek jų bus užtvindytos? Koks bus besiformuojančio uragano greitis, kryptis ir kokios jo pasekmės tam tikriems regionams? Tokius ir panašius uždavinius, reikalaujančius greitai apdoroti milžiniškus kiekius duomenų, šiandien spendžia aukšto našumo skaičiavimai (HPC, angl. high performance computing) arba kitaip, superkompiuteriai.

„Prieš kelerius metus HPC dažniausiai būdavo naudojami skaičiavimams, susijusiems su klimato kaita ir meteorologija, medicina, inžinerija ar kibernetiniu saugumu. Pastaraisiais metais, kilus dirbtinio intelekto (DI) bumui, HPC naudojami ir DI modeliams apsimokyti“, – sakė Informacinių technologijų bendrovės „Novian Technologies“ generalinis direktorius Gytis Umantas.

Jo teigimu, „Novian Technologies“ pastaruosius kelerius metus aktyviai dirba su HPC susijusiose srityse – pradedant mokslo institucijomis ir baigiant klimato kaita besirūpinančiomis organizacijomis. Šiuo metu bendrovės specialistai šią technologiją diegia ir Azijoje, Bangladeše, o ypač aktyviai dirba Afrikos šalyse. Čia HPC telkiniai pasitelkiami sprendžiant itin opią klimato kaitos problematiką. Iš viso bendrovė HPC projektus įgyvendino daugiau kaip 20 šalių.

Vienas naujausių bendrovės „Novian Technologies“ įgyvendintų projektų – orų tyrimo ir prognozavimo (WRF, angl. weather research and forecasting model) modelio pritaikymas HPC infrastruktūroje, leidžiantis tiksliai prognozuoti orus ir numatyti stichines nelaimes Pietų Afrikos šalyse.

Klimato kaita – iššūkis visam pasauliui

Pastaruoju metu klimato kaita įvardijama kaip viena aktualiausių visos žmonijos problemų. Su pasauliniu klimato atšilimu susiduria ir karštasis žemynas Afrika. Nuo kritulių kiekio pietinėje Afrikos dalyje labai priklauso žemės ūkio sektorius, iš kurio pragyvena apie 70 proc. regiono gyventojų. 

Pragyvenimo sąlygas blogina ir sausros, potvyniai bei atogrąžų ciklonai. Dėl klimato kaitos mažėja pasėlių derlingumas, daugybei gyventojų yra sudėtingiau apsirūpinti geriamuoju vandeniu, ypač didėja nepageidaujamų gamtos stichijų sukeltų pasekmių tikimybė.

Pasak G. Umanto, siekiant modeliuoti orų prognozes regione ir iš anksto pasiruošti galimiems aplinkosaugos iššūkiams, 2022 m. Botsvanoje bendrovė pradėjo diegti HPC sprendimą, aktualų net šešiolikai Pietų Afrikos plėtros bendrijos (SADC) šalių: Angolai, Madagaskarui, Zimbabvei, Mauricijui, Pietų Afrikos Respublikai, Namibijai ir kitoms.

„Novian Technologies“ vadovo teigimu, projektas reikalavo preciziško valdymo sprendžiant technologinius klausimus bei logistikos iššūkius, kuriuos lėmė plati projekto geografija bei atskirų šalių teisinės bei finansinės ypatybės. „Įgyvendinus šį projektą, SADC priklausančios šalys galės sparčiau ir tiksliau sudaryti orų prognozes bei geriau pasirengti klimato kaitos keliamiems iššūkiams“, – sakė G. Umantas.

Ankstyvųjų įspėjimų negaudavo kas trečias

Projektas Pietų Afrikos regione apima superkompiuterio, kurį sudaro 20 skaičiavimo mazgų ir programinės įrangos, leidžiančios veiksmingai modeliuoti ir prognozuoti su oro reiškiniais susijusius uždavinius, įdiegimą. Įdomu tai, kad be HPC sprendimų paprasti kompiuteriai panašias prognozes generuotų mėnesių mėnesius.

Pasak „Novian Technologies“ technologinių sprendimų skyriaus vadovo Rolando Vaikėno, galimybė atlikti aukštos raiškos (angl. high-resolution simuliation) modeliavimą yra būtina norint laiku ir tiksliai prognozuoti orų pokyčius, – tai padeda prevenciškai pasirengti potencialioms nelaimėms, išgelbėti žmonių gyvybes ir apsaugoti žemės ūkį.

Būtent todėl, projekte integruotos duomenų surinkimo ir ankstyvojo pranešimo apie grėsmes (angl. early warning) platformos, kurios apima pavojų stebėjimo, prognozavimo ir numatymo, nelaimių rizikos sistemų vertinimo, komunikacijos ir pasirengimo veikti sistemas bei procesus.

Pasak jo, džiugina tai, kad pastaraisiais metais dėmesys šių sistemų diegimui pasaulyje yra labai išaugęs. Tikimasi, kad tokio tipo sistemos greitu metu bus prieinamos visiems pasaulio gyventojams. „Prieš kelerius metus net trečdalis pasaulio žmonių, daugiausia gyvenančių mažiau išsivysčiusiose šalyse, negaudavo išankstinių įspėjimų apie gresiančias nelaimes“, – pasakojo bendrovės atstovas.

Nuo oro kaitos prognozių iki mokslo projektų

„Novian Technologies“ yra įgyvendinusi ir daugiau didelio masto HPC projektų: 2019 metais baigė diegti didelio našumo klimato stebėsenos ir modeliavimo superkompiuterį Vakarų Afrikoje – Burkina Faso sostinėje esančiame WASCAL (angl.  West African Science Service Centre on Climate Change and Adapted Land Use) IT kompetencijų centre.

Turėdami galimybę naudotis superkompiuterio skaičiavimais, mokslininkai gali efektyviau kurti priemones, padedančias švelninti klimato kaitos poveikį Vakarų Afrikos regiono valstybėse, prognozuoti galimus padarinius ir padėti prisitaikyti prie aplinkos pokyčių.

Be to, šiuo metu bendrovė įgyvendina ir dar vieną aplinkosaugos iššūkius sprendžiantį HPC projektą Azijoje, finansuojamą iš Pasaulio banko programos, skirtos Bangladešo orų ir potvynių prognozei. Kadangi čia yra itin aktuali potvynių grėsmė, diegiami būtent su jų prognoze ir pasekmių prevencija susiję sprendimai.

Ne tik įrangos, bet ir kompleksiniai sprendimai

R. Vaikėno teigimu, kurdama klientams aukšto našumo skaičiavimų sprendimus, „Novian Technologies“ juos vertina kaip įrankį pasiekti organizacijos veiklos tikslų.

„Sukauptos žinios ir patirtis įvairiuose sektoriuose, partnerystė su pasauliniais gamintojais leidžia mums efektyviai diegti ne tik naujausius HPC, bet ir kompleksinius sprendimus. Jie apima programinės techninės įrangos parinkimą, pritaikymą klientų poreikiams bei įdiegimą, taip pat integravimo su kitomis pažangiomis technologijomis sprendimus“, – pabrėžė specialistas.

Pasak jo, atsižvelgdama į vis labiau didėjantį dirbtinio intelekto sprendimų poreikį, be jau įprasto HPC telkinių diegimo, bendrovė siūlo ir pilną ekosistemą dirbtinio intelekto sprendimams kurti – diegiami konteinerių orkestravimo įrankiai programuotojų komandoms, debesijos ir savitarnos sprendimai jau sukurtiems DI sprendimams publikuoti ir išorinių naudotojų prieigai.

Įdiegtų sprendimų priežiūrą bei optimizavimą užtikrina specialūs DI infrastruktūros valdymo sprendimai. Tokiu būdu, integravus HPC su šiuolaikiniais programinės įrangos kūrimo, taip pat ir  dirbtinio intelekto sprendimais, organizacijos programinės ir technologinės įrangos plėtra vyksta palaipsniui, pagal poreikį. Pasak vadovo, ypač tokie sprendimai yra aktualūs kompetencijų ir mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) veiklas vykdantiems centrams, kuriantiems DI paremtus sprendimus.

„Taip pat matome, kad HPC sprendimai yra aktualūs tyrimų centrams, universitetams ir organizacijoms, kur jų resursais naudojasi daug skirtingų tyrėjų. Šiems tyrimų centrams kartu galime pasiūlyti savitarnos portalus su resursų apskaita – tai leidžia greičiau ir interaktyviau gauti prieigą prie paslaugos bei ja naudotis“, – sako R. Vaikėnas.

Jo teigimu, diegti HPC sprendimus bendrovę įgalina ilgalaikė partnerystė su šios įrangos gamintojais. Būdama aukščiausio partnerystės lygio „Dell Technologies“ partnerė, „Novian Technologies“ gali pasiūlyti ir šio gamintojo sukurtus superkompiuteriams skirtus sprendinius. Taip pat „Novian Technologies“ yra pirmoji bei ilgiausiai Lietuvoje dirbanti NVIDIA partnerė, turinti darbo su „NVIDIA AI“, „Networking“, „DGX Cloud“, „DGX Compute Systems“ bei „Compute“ kompetencijas.

Apie „Novian“ grupę

„Novian Technologies“ priklauso „Novian“ grupei, kurios įmonės teikia technologinius, skaitmeninimo, programavimo, taip pat kompleksinius šių sričių IT sprendimus ir paslaugas.

„Novian Technologies“ kompetencijos apima IT infrastruktūros sukūrimą, priežiūrą ir suderinimą su naujais poreikiais, kritinės IT infrastruktūros priežiūros paslaugas. Bendrovės paslaugų portfelyje – ne tik su aukšto našumo skaičiavimo įrenginiais ir jų klasteriais susiję, bet ir atvirojo kodo debesijos technologijų, skaitmeninimo ir kiti sprendimai.

„Novian“ įmonių veikla apima projektus nuo IT ūkio sklandaus kasdienio veikimo užtikrinimo iki programavimo – miesto ar šalies masto, atskirų sričių informacinių sistemų kūrimo, taip pat dirbtinio intelekto sprendimų. Grupės įmonės dirba Baltijos šalyse ir Norvegijoje, Moldovoje, aptarnauja bei diegia projektus visame pasaulyje.

Daugiau informacijos apie „Novian Technologies“ siūlomas aukšto našumo skaičiavimo telkinių galimybes skaitykite čia.

Šaltinis – projektas vz.lt.

Efektyvūs integruoti sprendimai ir paslaugos

Technologijos Jūsų tikslams

Susisiekite