Technologijos, kurios įgalina

Augant įmonių ir organizacijų IT poreikiams, sujungėme IT infrastruktūros išmanymą bei programavimo kompetencijas.

atsakysime į jūsų klausimus

Susisiekite
  Siųsti

  Ačiū!

  Jūsų žinutę gavome.

  Grįžti į svetainę

  Klientų erdvė

  Prisijunkite prie Jus aptarnaujančios „Novian“ bendrovės klientams skirtos erdvės

  Pasirinkti kalbą Lietuvių English

  Skaitmenizuotas Lietuvos gyventojų ir būstų surašymas

  Lietuva
  Paslaugos gyventojamsViešasis administravimas

  2011 m. visuotinis Lietuvos gyventojų ir būstų surašymas vyko tradiciniu būdu, jam buvo pasitelkta 6 tūkst. surašinėtojų, o toks surašymas reikalavo didelių finansinių ir laiko sąnaudų. Siekdamas efektyviai naudoti valstybės lėšas, Lietuvos statistikos departamentas nusprendė šį procesą modernizuoti ir pasitelkti naujus IT sprendimus, kuriuos įdiegė bendrovė „Novian Systems“. Sukurta sistema leidžia gyventojų ir būstų surašymą atlikti naudojant pagrindinių valstybės registrų ir informacinių sistemų duomenis. Pirmąjį skaitmenizuotą visuotiną surašymą numatyta atlikti 2021 m.

  Situacija

  Šalies gyventojų skaičius, jų demografinės, socialinės ir ekonominės charakteristikos, pasiskirstymas gyvenamosiose vietovėse ir administraciniuose teritoriniuose vienetuose nuolat kinta. Keičiasi ir būstų skaičius, jų kokybė. Todėl šie duomenys nuolat atnaujinami atliekant gyventojų ir būstų surašymus.

  Problema

  Nors valstybės registruose ir informacinėse sistemose renkami, kaupiami ir atnaujinami pagrindiniai surašymui reikalingi rodikliai, tačiau gyventojų ir būstų surašymai vis dar vyko surašymo darbuotojams (surašinėtojams) lankant būstus ir pildant surašymo anketas, vėliau šiuos duomenis suvedant ir apdorojant. Toks būdas ilgai užtrunka, reikalauja daug resursų ir išlaidų.

  Sprendimas

  Siekdamas efektyviai naudoti valstybės lėšas, Lietuvos statistikos departamentas atsisakė įprasto gyventojų surašymo būdo, buvo nuspręsta šį procesą modernizuoti ir pasitelkti naujus IT sprendimus, kuriuos įdiegė bendrovė „Novian Systems“ (anksčiau veikė kaip „Algoritmų sistemos“).

  Sukurta nauja programinė įranga, modernizuotas integruotos statistikos informacinės sistemos surašymų duomenų posistemis leidžia 2019 m. bandomąjį bei 2021 m. gyventojų ir būstų surašymus atlikti administracinių duomenų pagrindu, naudojant 19 pagrindinių valstybės registrų ir informacinių sistemų duomenis.

  Sukurtos ir įdiegtos priemonės leidžia priimti bei sujungti administracinius duomenis iš skirtingų duomenų šaltinių, operatyviai parengti statistinius rodiklius ir paskelbti juos elektroninėje erdvėje. Šie rodikliai pateikiami į Lietuvos Oficialiosios statistikos portalą, duomenų kubus, reikalingus Europos Sąjungos statistikos tarnybai (Eurostatui), kitiems surašymo informacijos vartotojams.

  Rezultatas

  Naudojant naują surašymo būdą, 2021 m. visuotinį Lietuvos gyventojų surašymą atliks nebe 6 tūkst. surašymo darbuotojų, o tik 5 specialistai. Įdiegti patobulinimai leidžia priimti ir sujungti administracinius duomenis iš skirtingų duomenų šaltinių, operatyviai parengti surašymo statistinius rodiklius ir gautą suvestinę surašymo informaciją paskelbti elektroninėje erdvėje.

  Kliento komentaras

  „Bendrovės „Novian Systems“ sukurta programinė įranga, modernizuotas integruotos statistikos informacinės sistemos surašymų duomenų posistemis leido ženkliai efektyvinti darbą. Surašymo rodikliams parengti naudojame 19-kos valstybės registrų ir informacinių sistemų duomenis. Toks surašymo būdas leidžia pagerinti rezultatų kokybę, išvengiant klaidingų duomenų pateikimo, duomenų skenavimo, apdorojimo, kodavimo klaidų, anksčiau skelbti informaciją ir sutaupyti valstybės lėšų. Šis būdas yra patogesnis ir gyventojams, nes nebereikia pildyti surašymo lapų, į namus įsileisti nepažįstamų žmonių, baiminantis dėl saugumo“, –

  Lietuvos statistikos departamento Gyventojų statistikos skyriaus vedėja Vanda Vaitekūnienė.