Keliaujantys, dirbantys ar besimokantys Lietuvos gyventojai, turėdami mūsų šalyje išrašytą elektroninį receptą, reikiamų vaistų gali įsigyti ir būdami kitose Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Tuo pačiu šių Europos šalių pacientai jų gali nusipirkti ir Lietuvos vaistinėse. Šias galimybes suteikiančią informacinę sistemą Lietuvos Registrų centro užsakymu sukūrė ir įdiegė programavimo bendrovė „Novian Systems“.
Su aktualiu nuolat plečiamu ES valstybių, kuriose Lietuvos gyventojai gali naudotis e. receptu, sąrašu galima susipažinti čia.
Situacija
Lietuvos ir kitų pasaulio šalių gyventojai aktyviai keliauja. Valstybės duomenų agentūros duomenimis, 2022-2023 m. Lietuvą per metus aplankė daugiau kaip 1 mln. turistų, o iš Lietuvos vidutiniškai išvykusių skaičius atitinkamai viršijo 700 tūkstančių, dalis jų keliavo į Europos šalis ir atvyko iš jų. Be to, dalis Lietuvos bei užsienio šalių gyventojų svetur dirba ar studijuoja.
Skaitmenizuojant sveikatos paslaugas, e. receptu Lietuvoje galima pasinaudoti nuo 2015 metų. Vien 2023 metais buvo išrašyta apie 20 mln. e. receptų. Nepaisant to, iki 2024 m. Lietuvos gyventojai užsienio šalyse galėjo pasinaudoti tik popieriniu receptu. Galimybės pasinaudoti e. receptu Lietuvoje neturėjo ir čia atvykę kitų valstybių gyventojai.
Problema
Siekiant išplėsti galimybes Lietuvos gyventojams naudotis e. receptu kitose ES valstybėse, Lietuvoje jau turimą e. receptų sistemą reikėjo integruoti į vieningą ES e. sveikatos paslaugų infrastruktūrą (angl. eHDSI, eHealth Digital Service Infrastructure).
Ši infrastruktūra, dar vadinama „MyHealth@EU“, apima naujas elektronines tarpvalstybinės sveikatos priežiūros paslaugas, diegiamas 25-ose ES valstybėse. Ji suteikia saugią bei paprastą elektroninę prieigą prie medicinos duomenų sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistams bet kuriuo metu ir bet kurioje ES vietoje.
Siekdama šio tikslo, Lietuva turėjo sukurti Lietuvos nacionalinio e. sveikatos kontaktų centro informacinę sistemą, taip pat integruoti ją į ES e. sveikatos paslaugų infrastruktūrą.
Sprendimas
Įgyvendinant šį projektą, Lietuvos nacionalinio e. sveikatos kontaktų centro informacinė sistema buvo sukurta kaip Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistemos (ESPBI IS) posistemė, kuri buvo integruota į vieningą ES e. sveikatos paslaugų infrastruktūrą.
Jos paskirtis – vykdyti tarptautinius e. receptų bei vaistinių preparatų išdavimo dokumentų ir pacientų suvestinės duomenų mainus su kitomis ES valstybėmis, turinčiomis analogiškus kontaktų centrus bei integruotus į vieningą ES e. paslaugų infrastruktūrą.
Naujosios sistemos sukūrimo, įdiegimo ir integravimo į vieningą ES e. sveikatos paslaugų infrastruktūrą projektą Registrų centro užsakymu įvykdė programavimo bendrovė „Novian Systems“. Projekto metu taip pat buvo bendradarbiaujama su Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija.
Įgyvendindami šį projektą, „Novian Systems“ specialistai vadovavosi ES sveikatos duomenų apsikeitimo infrastruktūrai taikomais funkciniais ir techniniais reikalavimais bei teisės aktais.
Siekiant į esamą modulinę sistemos architektūrą integruoti naują funkcionalumą tuo pačiu išlaikant sistemų suderinamumą ir užtikrinant aukščiausius saugumo standartus, jam buvo suteiktas autonomiškumas, ir jis buvo atskirtas nuo pagrindinės sistemos. Tai leido jį paprastai valdyti ir atnaujinti nepaveikiant visos sistemos veikimo, taip pat užtikrinti optimalų našumą.
Svarbu ir tai, kad naujoji sistema yra ypač lengvai plečiama ir parengta didelėms apkrovoms, tad leidžia sklandžiai dirbti net ir augant vartotojų skaičiui. Sistemos saugumas užtikrinamas įvairiais lygiais – nuo autentifikavimo ir autorizacijos iki duomenų šifravimo ir audito.
Projekte suderinti sveikatos duomenų mainų protokolai HL7 FHIR ir CDA leidžia efektyviai ir patikimai keistis duomenimis tarp skirtingų sistemų, užtikrinant plataus masto suderinamumą bei ateities plėtros galimybes.
Rezultatas
Sukurta sistema leidžia Lietuvai keistis e. recepto duomenimis ir kita aktualia informacija visoje ES.
Tokiu būdu Lietuvos gyventojai, kuriems yra išrašytas e. receptas, pateikę asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, gali įsigyti reikiamų vaistų kitose ES valstybėse, su kuriomis Lietuva jau yra realizavusi tarpvalstybinio e. recepto paslaugą.
Analogiškai pacientai, atvykę iš kitų ES valstybių, su kuriomis Lietuva keičiasi e. recepto duomenimis, gali įsigyti jiems e. receptu išrašytų vaistų Lietuvos vaistinėse.
Tam tikslui kitos ES valstybės gyventojas farmacijos specialistui turi pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir (ar) kitą kitoje ES valstybėje, kurioje išrašytas elektroninis receptas, nustatytą dokumentą ar privalomai teiktiną informaciją pagal tos šalies reikalavimus (aktualus valstybių ir galimybių pasinaudoti tarpvalstybinio e. recepto paslauga, sąrašas pateikiamas čia).
2024 m. pabaigoje tarpvalstybiniu e. receptu Lietuvos gyventojai galėjo naudotis Latvijoje, Lenkijoje, Ispanijoje, Graikijoje, Portugalijoje ir Estijoje. Tokią galimybę turėjo ir į Lietuvą atvykę šių šalių gyventojai. Šalių sąrašas nuolat auga.