Skaitmeninių technologijų sektoriaus asociacijos „Infobalt“ įsteigtų stipendijų geriausiems jauniesiems mokslininkams rėmėja šiemet tapo programavimo ir IT infrastruktūros paslaugų įmonių grupė „Novian“. Šios stipendijos skiriamos mokslininkams, kurių darbai yra aukšto mokslinio lygio ir susiję su skaitmeninėmis technologijomis, jų pritaikymu mokslo tyrimuose ar kitose dalykinėse srityse.
„Pažangių technologijų taikymas yra neatsiejamas nuo skaitmenizacijos, tad prisidėdami prie jaunųjų mokslininkų veiklos siekiame skatinti ne tik mokslines ambicijas, bet ir mokslo bei verslo bendradarbiavimą“, – sakė „Novian“ vadovas Tomas Vitkus.
Stipendijų gavėjai buvo atrinkti iš jaunųjų mokslininkų konferencijos „Fizinių ir technologijos mokslų tarpdalykiniai tyrimai“ dalyvių. Joje dalyvavo 44 jaunieji mokslininkai, iš kurių 13 pretendavo į „Infobalt“ stipendijas, o jų darbus vertino „Infobalt“ asociacijos komisija. Šiemet stipendijomis įvertinti aštuoni laureatai: pagrindinė (2 tūkst. eurų), dvi papildomos (po 1 tūkst. eurų) ir penkios skatinamosios stipendijos (po 200 eurų).
Pagrindinė stipendija ir pirmoji vieta skirta Gediminui Usevičiui už mokslinį darbą „Metilamonio švino chlorido struktūrinių ir dinamikos tyrimai naudojant elektronų paramagnetinio rezonanso spektroskopiją“.
Pagrindinės stipendijos ir antroji-trečioji vietos skirtos Michailui Semenišinui už pranešimą „Purškimo dronų dreifas ir jo kontrolė adjuvantų pagalba“, taip pat Justinui Turčak už pranešimą „EPR spectrometer with arbitrary waveform generation“.
Kitiems dalyviams skirtos skatinamosios stipendijos:
- Paulai Baltaševičiūtei už pranešimą „Environmental Impact on the Structural and Optoelectronic Behavior of Mixed Tin-Lead Perovskites“;
- Muhammadui Haris už pranešimą „Green Hydrogen Generation Enhancement Employing Plasmonic Nanoparticles“;
- Oskarui Klimašauskui už pranešimą „Dirbtiniu intelektu grindžiamas vairavimo maršruto skaičiavimas“;
- Rokui Lemežiui už pranešimą „Hibridinių kalcio fosfatų kietojo kūno BMR tyrimas“;
- Justinai Ramonaitei už pranešimą „Giliojo mokymosi metodu grindžiamas triukšmo paveikto kalbos signalo kokybės ir suprantamumo gerinimas“.
12-ąją jaunųjų mokslininkų konferenciją šių metų gegužę organizavo Lietuvos mokslų akademijos (LMA) Jaunoji akademija kartu su Matematikos, fizikos ir chemijos mokslų bei Technikos mokslų skyriais. Konferencijos darbas vyko fizinių ir technologijos mokslų sekcijose. Stipendijos jauniesiems mokslininkams paskirtos gegužės pabaigoje LMA vykusio renginio metu.
Jaunųjų mokslininkų konferencijos tikslas – susipažinti su jaunųjų mokslininkų atliekamais tyrimais matematikos, fizikos, biochemijos, chemijos, astronomijos, kosmoso, gynybos ir kvantinių technologijų, elektronikos, informatikos, mechanikos, energetikos, medžiagotyros, statybos inžinerijos mokslų ir jų sandūrų srityse, apžvelgti jaunųjų mokslininkų mokslinių interesų problematiką. Konferencijos globėjas – Lietuvos Respublikos ministras pirmininkas.
„Novian“ grupės įmonės kuria informacines sistemas ir vykdo IT infrastruktūros projektus Lietuvoje bei užsienyje. Grupei priklauso 7 bendrovės, įsikūrusios Lietuvoje, Estijoje, Norvegijoje, Moldovoje ir Ruandoje, jose dirba daugiau kaip 250 žmonių.
2023 m. daugiau kaip 30 pasaulio šalių dirbusių „Novian“ įmonių veikla apėmė platų projektų spektrą – nuo aviacijos, gynybos sričių, nacionalinių informacinių sistemų kūrimo iki IT infrastruktūros projektų kūrimo, diegimo bei priežiūros.
„Novian“ bendrovės gilinasi ir į inovacijas – jų specialistų interesų ratas apima sritis nuo dirbtinio intelekto iki kvantinių technologijų taikymo. 2023 m. pabaigoje grupės įmonė „Novian Technologies“ tapo viena iš Lietuvos kvantinių technologijų asociacijos steigėjų.