Lietuvos muitinė gabenamiems kroviniams analizuoti pasitelks dirbtinį intelektą. Planuojama, kad juo grįsta sistema gebės įvertinti krovinių rentgeno vaizdus ir aptikti nedeklaruotus įtartinus objektus.
Sistemos atliekama analizė bus greitesnė ir objektyvesnė už atliekamą žmogaus. Siekiama, kad vieno rentgeno vaizdo analizė užtruktų ne ilgiau kaip 10 sekundžių. Sistema atliks dalį darbų, kuriuos šiuo metu atlieka pareigūnai, suteikdama galimybę jiems skirti daugiau laiko sudėtingesnėms užduotims. Planuojama, kad dirbtiniu intelektu grįsta rentgeno vaizdų analizės sistema ateityje toliau tobulės, o algoritmai bus apmokomi su naujai sukaupta informacija.
„Siekiame užtikrinti efektyvią sienos kontrolę: tikime, kad kuriama naujoji pažangi sistema leis ne tik paspartinti krovinių patikrą, bet ir padidinti patikros objektyvumą“, – sako Muitinės departamento generalinis direktorius Darius Žvironas. Generalinis direktorius tikisi, kad įdiegtos naujovės lems tikslesnius analizės rezultatus, o šalies ir tarptautinės prekybos priežiūra bus skaidresnė ir efektyvesnė.
Taip pat naujoji sistema sudarys palankesnes sąlygas sąžiningam verslui, gabenančiam krovinius per sieną, – paspartins muitinės procedūras, sumažins krovinių pateikimo muitinės kontrolei kaštus.
Projektą įgyvendina IT paslaugų įmonių grupės „Novian“ programavimo įmonės ir bendrovė „Rubedo sistemos“. Bendra 2023 m. pradėto įgyvendinti projekto vertė siekia 2,231 mln. eurų (su PVM), darbus planuojama baigti 2025 m. pabaigoje. Jis yra projekto „Muitinės rizikos valdymo modernizavimas“, finansuojamo Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos kartos Lietuva“ lėšomis, dalis.
„Šiandien, kai dirbtinis intelektas įsitvirtina vis daugiau veiklos sričių, džiugu, kad Lietuvos muitinė taip pat pasitelkia šią pažangią technologiją. Vertiname mums patikėto projekto inovatyvumą ir svarbą – mums jis aktualus ir plečiant dirbtinio intelekto taikymą praktikoje – šios srities projektus esame įgyvendinę gynybos ir aviacijos srityse“, – sako „Novian“ grupės vadovas Tomas Vitkus.
Pasak jo, projektas išsiskiria ne tik kuriama aukšto patikimumo sistema bei pasitelkiama didžiųjų duomenų saugykla, bet ir tuo, kad kuriami algoritmai išnaudoja grafinių procesorių galimybes. Kuriami dirbtinio intelekto algoritmai padės muitinės pareigūnams atpažinti geležinkelio vagonų tipus bei numerius, aptikti nedeklaruotus įtartinus objektus, o projekto metu „Novian“ sukurtas įrankis leis greičiau žymėti duomenis, skirtus dirbtiniam intelektui apmokyti.
Šiuo metu projektą įgyvendinančios įmonės sėkmingai baigė pirmąjį etapą, kurio metu atlikta veiklos procesų ir algoritmų, duomenų analizė, parinkti dirbtinio intelekto algoritmai ir suprojektuota sistemos architektūra bei sąsajos. Tęsiant projektą, vykdomi programavimo darbai, kuriami algoritmai, skirti aptikti įtartinus objektus.