Kritinės IT infrastruktūros valdomos paslaugos

Teikiame kritinės IT infrastruktūros kūrimo, plėtros ir valdymo paslaugas. Užtikriname, kad kliento infrastruktūra būtų naudojama saugiai, našiai ir efektyviai.

Plačiau

Sprendimai pokyčiams

Kuriame IT sprendimus, jungiančius Jūsų organizacijai aktualias skaitmeninės transformacijos sritis.

Plačiau

Aplikacijos organizacijoms

Organizacijos spartesnei veiklai siūlome aplikacijas, kurios automatizuoja pasikartojančius procesus.

Plačiau

Kada ir kaip įdarbinti dirbtinį intelektą: augant susidomėjimui, siūlo inovacijų taikymo paslaugą

ĮžvalgosNaujienos
2024 / 01 / 10
4 Min. skaitymo

Generuoti naujų produktų idėjas, automatizuoti el. parduotuvės procedūras, kurti dizainą, pažangius medicinos diagnostikos būdus, stebėti socialinę žiniasklaidą ar pasitelkti virtualius asistentus klientams aptarnauti, – tai tik keletas pavyzdžių, kur galima sėkmingai panaudoti dirbtinį intelektą (DI) ar kitas  inovacijas.

Ir nors Lietuvoje jų taikymas dar nėra itin platus, tačiau konkurencinė aplinka ir efektyvumo siekimas skatina organizacijas ieškoti inovatyvių sprendimų. DI ir kitas pažangias technologijas praktikoje diegianti „Novian Pro“ joms siūlo pasitelkti inovacijų taikymą kaip paslaugą (angl. Innovation as a service). Ji leidžia plėtoti technologijų inovacijas nekuriant savo atskiro padalinio.

Tokiu būdu įmonėms ir organizacijoms atsiveria galimybė vykdyti inovatyvius projektus su išorinės komandos pagalba, pagal poreikį gaunant prieigą prie ekspertų žinių. Taip jos gali sparčiau diegti inovacijas, mažindamos šios srities išlaidas ir koncentruodamos resursus į pagrindinę organizacijos veiklą.

Inovacijų taikymo patirtis: nuo kosmoso iki gynybos projektų

„Inovacijų diegimas šiandien yra daugialypis procesas, apimantis ne tik strategijos sukūrimą, planavimą, tyrimų bei kūrimo veiklas, bet ir sukurtų naujovių stebėjimą, vertinimą bei tobulinimą. Akivaizdu, kad čia reikia platesnių kompetencijų, ir mes esame pasirengę jas pasiūlyti – ir pasirenkant, ir kuriant bei įgyvendinant technologinį sprendimą“, – sako „Novian“ programavimo srities inovacijų ir produktų vadovas Paulius Vaitkevičius.

Jo teigimu, „Novian Pro“ nuolat gilinasi į įvairias naujas technologijas, taip pat ir dirbtinį intelektą ar didžiuosius duomenis bei sukaupė vertingos patirties dirbdamos pažangiuose gynybos, kosmoso, medicinos ir kitų sektorių projektuose.

P. Vaitkevičius pasakoja, kad „Novian Pro“ daug dėmesio skiria ne tik DI ir didžiųjų duomenų analitikai, bet ir kitoms technologijoms, padedančioms realizuoti naujoves – procesų automatizavimui, komunikacijos sistemoms Žemėje ir kosmose, daiktų internetui ar „Edge computing“. „Prireikus, į komandą galime pritraukti ne tik „Novian“ programinės įrangos kūrėjus, DI ir didžiųjų duomenų ekspertus, bet ir kitų organizacijų bei universitetų specialistus“, – sako pašnekovas.

Inovacijos prasideda nuo tyrimo

„Novian“ atstovas pabrėžia ir tyrimų etapo svarbą diegiant inovacijas. „Tyrimų rezultatai nustato technologinio ar inovacinio sprendimo pagrindus ir tampa kertiniu akmeniu kuriant patį sprendimą. Tai leidžia išvengti klaidų ir pradėti vystyti projektą turint aiškų bei efektyvų planą. Be to, kokybiškai atlikti tyrimai mažina potencialias rizikas kuriant inovacijas“, – sako P. Vaitkevičius.

Tyrimų etapo metu projekto komanda fokusuojasi į esminius mokslinius ir technologinius aspektus, ieškodama įžvalgų apie sprendžiamą problemą. Vertinama paskelbta literatūra ir eksperimentai, taip pat renkami ir analizuojami duomenys. Etapas baigiamas sukaupus reikiamų žinių tolesniam projekto vystymui. Tai gali būti technologijų prototipas, mokslinės teorijos patvirtinimas ar kitos svarbios įžvalgos.

Tokiu būdu „Novian Pro“ siūloma inovacijų taikymo paslauga leidžia šalies organizacijoms iš esmės ir lanksčiai padidinti konkrečiai veiklai aktualius mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) pajėgumus. Be to, inovuojant, skaitmenizuojant ar optimizuojant veiklos procesus, pagal poreikį į komandą gali būti pritraukti ir kitų IT sričių – low-code, IT infrastruktūros specialistai.

Inovacijos ateina ir į Lietuvą

Nors šalies oficialioji statistika kol kas fiksuoja palyginti nedidelį skaičių įmonių, naudojančių dirbtinį intelektą,  šios technologijos taikymo poreikis vis didėja.

„Jaučiame išaugusį rinkos susidomėjimą dirbtiniu intelektu. Pastaruoju metu pasaulyje apie DI kalbama vis garsiau, jis lyginamas su išties revoliucingomis technologijomis, tad akivaizdu, kad ne vienai organizacijai kyla klausimas, galbūt šią inovaciją savo veikloje galime taikyti ir mes“, – sako P. Vaitkevičius.

Lietuvos Statistikos departamento duomenys rodo, 2023 m. DI technologijas naudojo beveik 5 proc. šalies įmonių. Jas įmonės dažniausiai pasitelkė darbo procesams automatizuoti, rašytinei kalbai analizuoti, sakytinei kalbai keisti kompiuterio skaitomu formatu, objektams ar asmenims atpažinti pagal atvaizdus, mašinų mokymuisi duomenų analizei ar stebėti aplinkai.

Pasak P. Vaitkevičiaus, įvertinus DI potencialą, šią technologiją galima panaudoti ir kur kas plačiau. „Patirtis rodo, kad taikyti dirbtinį intelektą galima praktiškai visose veiklos srityse – nuo produktų kūrimo, pardavimų, rinkodaros iki gamybos, tiekimo grandinės ar organizacijos valdymo“, – sakė P. Vaitkevičius.

Šalies statistikos duomenimis, 2023 m. maždaug kas ketvirta DI naudojanti šalies įmonė šią technologiją pasitelkė IT saugai, rinkodarai ar pardavimams, gamybos procesams ar verslo organizavimo procesams organizuoti.

DI plėtrą stabdo veiklos ar organizaciniai iššūkiai

Akivaizdu, kad šiuo metu nuosaikią DI plėtrą lemia ir šios technologijos keliami iššūkiai. Statistikos departamentas skelbia, kad tarp priežasčių, kurios stabdo DI nenaudojančias, tačiau svarsčiusias investuoti į šią technologiją Lietuvos įmones, pernai dažniausiai buvo įvardijamos per didelės sąnaudos, trūkstama kompetencija įmonėse ir teisinių pasekmių neaiškumas.

Organizacijoms rūpestį kelia ir sunkumai dėl reikiamų duomenų prieinamumo ar kokybės, susirūpinimas dėl duomenų apsaugos ir privatumo pažeidimo, nesuderinamumas su turima įranga, programine įranga ar sistemomis.

„Norint veikloje pradėti taikyti DI ar kitas inovacijas, prieš startuojant reikėtų įvertinti tikslus, poreikius ir kaip technologijos gali prisidėti prie tų tikslų pasiekimo“, – sako P. Vaitkevičius.

Tokią technologinės dalies analizę geriausia atlikti pasitelkus patirties turinčius specialistus, kurie galėtų taikliau identifikuoti DI ar kitų technologijų reikalingumą, o galbūt ir nereikalingumą organizacijai, nes gali paaiškėti, kad reikia visai kitų sprendimų.

Jo teigimu, didelį vaidmenį analizės procese užima ir reikiamų bei turimų duomenų inventorizacija, jų infrastruktūra, na, ir galiausiai – teisiniai bei etiniai DI klausimai.

Pasak P. Vaitkevičiaus, ne mažiau svarbu yra tai, kad DI ir kitas inovacijas besirenkančios organizacijos turėtų įvertinti ir veiklos pokyčius – jų reikalaus ir naujos technologijos atsiradimas, ir, tikėtina, nauja darbo kultūra.

„Novian“ gilinasi į inovacijoms imlias sritis

„Novian“ grupės įmonės teikia programavimo, IT infrastruktūros ir skaitmeninimo sprendimus bei paslaugas mokesčių administravimo, išmaniojo miesto ir kitose e. valdžios srityse, aktyviai dirba su verslo įmonėmis.

Programavimo srityje „Novian“ yra sukaupusi didelę patirtį kuriant pritaikytąsias informacines sistemas, procesų automatizacijos srityje, dirba tokiose inovacijoms imliose srityse kaip veiklos skaitmenizavimas, gynyba, aeronautika ir kosmosas, plėtoja tyrimų bei inovacijų veiklą.

Technologijų srityje grupės kompetencijos apima aukšto našumo skaičiavimo įrenginius ir jų klasterius, atvirojo kodo debesijos technologijų, aukšto patikimumo duomenų, archyvavimo ir kitus sprendimus.  Įmonės turi išskirtinį technologinį potencialą regione vykdyti sudėtingus didelės apimties skaitmeninimo projektus, taip pat gali pasiūlyti platesnius duomenų įveiklinimo sprendimus.

Daugiau apie inovacijas kaip paslaugą skaitykite čia.

Šaltinis: vz.lt projektas.

Efektyvūs integruoti sprendimai ir paslaugos

Technologijos Jūsų tikslams

Susisiekite